Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci? Aby stworzyć inspirujące przestrzenie do zabawy, które dzieci uwielbiają, zachęcające do zabawy i rywalizacji oraz zaspokajają ich potrzeby, trzeba rozumieć dzieci, wiedzieć, jak działa zabawa, posiadać umiejętności techniczne i wyobraźnię. Głównym celem tworzenia placu zabaw jest zapewnienie dzieciom bogatego środowiska zabawy, w którym, będą również uczyć się nowych rzeczy o otaczającym ich świecie. Przed budową placu zabaw dla dzieci, należy wszystko dokładnie zaplanować i zapisać. Taki plan będzie pomocny w skutecznym rozmieszczeniu ważnych atrakcji w sposób optymalny, uda się obliczyć wielkość terenu i bezpieczną lokalizację.

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Na dobrym placu zabaw dziecko może swobodnie się poruszać i bawić się w aktywne gry. Przestrzeń i zaplecze pozwalają na różnorodne gry wzmacniające i wytrzymałościowe. Place zabaw pobudzają wszystkie zmysły, na przykład zapewniając dostęp do dźwięków i muzyki lub wykorzystując pachnące rośliny. To także miejsce interakcji i komunikacji, w którym dziecko może samodzielnie zdecydować czy bawić się samodzielnie, czy z innymi, z kim negocjować, współpracować, rywalizować.

Rozporządzenie mówi, że place zabaw muszą się znajdować co najmniej 10 metrów od ulicy, a także od okien domów i miejsc gromadzenia odpadów. Nasłonecznienie placu zabaw powinno obejmować minimum 4 godziny a w przypadku zabudowy śródmiejskiej co najmniej 2 godziny. Trzeba jednak mieć na uwadze, długie nagrzewanie sprzętu na placu zabaw co może powodować oparzenia u dzieci. Z tego powodu, aby zaprojektować plac zabaw dla dzieci trzeba uwzględnić odpowiednie ustawienie sprzętu do zabaw w odniesieniu do słońca.

Wyposażenie placu zabaw dla dzieci

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?Dobrze zaprojektowane place zabaw pozwalają dziecku na używanie w swoich zabawach naturalnych i sztucznych materiałów, narzędzi i wszelkiego rodzaju drobiazgów. Na takim terenie dziecko testuje granice swoich możliwości, bawi się i uprawia sport. Projektując bezpieczny plac zabaw, należy uwzględnić wiek dzieci. Dla najmłodszych potrzebne są piaskownice i kilka huśtawek, ale dla starszych dzieci niezbędne są różne labirynty, zjeżdżalnie, drążki itd. Bardzo pożądany jest również sprzęt sportowy.

Trzeba wiedzieć, że, wymiary stref bezpieczeństwa urządzeń o ruchu wymuszonym znajdują odzwierciedlenie w normach. A taki ruch ma miejsce przy zjeżdżaniu, obracaniu się, bieganiu lub huśtaniu. Dziecko bawiące się na konkretnym sprzęcie nie jest w stanie od razu się zatrzymać. A zaliczane są do niego: karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki, kolejki linowe. Trzeba pamiętać, że dziecko obecnie bawiące się w piaskownicy, już za rok będzie potrzebowało nowych atrakcji, np. domku do zabawy czy zjeżdżalni. 

Bezpieczne korzystanie z urządzeń na placu zabaw dla dzieci

Zgodnie z polskimi normami każdy sprzęt do zabawy dla dzieci musi posiadać swoja strefę bezpieczeństwa. W miejscu ustawienia urządzeń a także pod nimi nie należy umieszczać przeszkód, gałęzi czy też płotów. Wymiary terenu wyznaczają wysokość swobodnego upadku z urządzenia, to znaczy maksymalną wysokość, z której dziecko może spaść. Z tego powodu projektując plac zabaw dla dzieci należy zapoznać z informacjami od producenta urządzeń odnośnie wymiarów stref bezpieczeństwa.

Zawsze trzeba pamiętać, że bezpieczny i funkcjonalny plac zabaw to niezależna przestrzeń, zaprojektowana w specjalnie wydzielonej przestrzeni w taki sposób, aby nadać jej jak najwyższą wartość do zabawy. Przestrzeganie zasad podejścia opartego na projektach zależy od zdolności wszystkich uczestników procesu do zastanowienia się nad przestrzenią zabawy, w której dzieci będą cieszyć się przychodzeniem i powracaniem tam raz za razem w swoich wspomnieniach. Do jego budowy trzeba będzie przemyśleć każdy drobiazg, zaczynając od wyboru miejsca, a kończąc na wyposażeniu odpowiednim dla kategorii wiekowej dzieci.

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci dla różnych gier?

Na placu zabaw dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach mogą znaleźć dla siebie różne zajęcia.Takie place zabaw są ważnymi punktami socjalizacji nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców i opiekunów. Prym wiedzie tutaj idea sprzętu do zabawy, który daje dzieciom swobodę oraz pobudza wyobraźnię i kreatywność.

Wysokiej jakości place zabaw są projektowane i budowane przy użyciu zrównoważonych i nadających się do recyklingu materiałów. Trwałość i przyjazność dla środowiska to bardzo ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania, ale przede wszystkim należy pomyśleć o wartości zabawowej przestrzeni i wygodzie gry. Bezpieczne zabawy na urządzeniach ustawionych na placu zabaw to odpowiedni rodzaj nawierzchni: maty i płytki gumowe, piasek, żwir, sztuczna trawa.

Zalety dobrze zaprojektowanego placu zabaw dla dzieci

Aby przestrzeń do zabawy jak najlepiej odpowiadała potrzebom dziecka, powinna zawierać różnorodne elementy pobudzające wyobraźnię i dające możliwość zarówno spokojnych zajęć, jak i aktywnych ruchów fizycznych – skakania, wspinania się i schodzenia. Opracowując własny projekt placu zabaw, można wykorzystać wyposażenie w postaci osobnych elementów.

Popularne akcesoria to:

  • Piaskownice.
  • Domy, altany.
  • Włazy i schody.
  • Huśtawki.
  • Karuzele.
  • Drążki.

Zaletą samodzielnego projektowania jest swoboda wyboru, uwzględnienie osobistych preferencji oraz możliwość dodania nowego elementu do placu zabaw w dowolnym momencie. Dlatego pamiętaj o włączeniu dzieci w proces selekcji, aby mogły spełnić swoje marzenia i jak najlepiej wykorzystać zabawę.