Jakie nosidełko dla dziecka?

Jakie nosidełko dla dziecka? Najbardziej znanym i sprawdzonym nosidełkiem dla dziecka są ręce mamy i taty. Dzieci zazwyczaj nie narzekają, ale z punktu widzenia rodziców noszenie na rękach ma pewne wady. Po pierwsze jest ciężko zarówno dla ramion, jak i dla pleców. Po drugie, są tylko dwie ręce. A gdy tylko zabierzesz dziecko, okazuje się, że noszenie torby z zakupami czy otwieranie drzwi to już zadanie zręczności i pomysłowości. Na szczęście postęp nie stoi w miejscu, a dla współczesnych rodziców wynaleziono różne urządzenia do noszenia dzieci.

Jakie nosidełko dla dziecka wybrać – co oznacza ergonomiczne nosidełko?

Ergonomiczne nosidełko z Keiki Hug to takie, w którym dziecko znajduje się w fizjologicznej prawidłowej i bezpiecznej pozycji, nie odczuwa nacisku punktowego na żaden narząd. Dla rodzica takie nosidełko równomiernie rozkłada obciążenie na ramiona i dolną część pleców, dzięki czemu dziecko jest wygodne do noszenia.

Ergonomiczne nosidełko dla dziecka musi spełniać następujące zasady:

  • Nóżki dziecka powinny być szeroko rozstawione i zgięte w kolanach. Nogi i pośladki dziecka tworzą więc literę M. W tej pozycji dziecko nie odczuwa obciążenia kompresyjnego kręgosłupa.
  • Plecy dziecka powinny być fizjologicznie zaokrąglone.
  • Głowa dziecka musi być podparta. Dla delikatnego kręgosłupa zarówno odchylenie głowy do tyłu, jak i ostre skinienie do przodu są równie niebezpieczne. Dlatego konieczne jest kontrolowanie podparcia szyi i głowy dziecka.
  • Rodzic powinien zawsze kontrolować twarz dziecka – czy śpi, normalnie oddycha, jak się czuje. 

Nosidełka ergonomiczne obejmują wszystkie rodzaje nosideł, plecaki ergonomiczne lub chusty. Nosidełka nieergonomiczne to zatem cała reszta. Należą do nich nosidełka kangur, w których dziecko jest twarzą do świata. Pozycja dziecka nie jest fizjologiczna, ponieważ nie możemy wyegzekwować żadnej z powyższych zasad. Ponadto w tej pozycji dziecko jest przeciążone emocjonalnie, nie widzi swojej mamy, nie wie, jak zareagować na wydarzenia zachodzące wokół niego. Wszystko to może powodować stres u dziecka. Jakie nosidełko dla dziecka wybrać?

Chusty – nosidełka ergonomiczne

Aby pomóc mamie i dziecku są specjalne urządzenia, które ułatwiają noszenie dziecka w ramionach. Najbardziej uniwersalnym z nich jest chusta do noszenia dzieci. Chusta to kawałek miękkiego materiału, którym matka owija dziecko i trzyma przy swoim ciele. Miękkość i plastyczność tkaniny pozwalają na fizjologiczne ułożenie dziecka. Noszenie dziecka w chuście umożliwia karmienie piersią, pobudza laktację.

Chusta zapewnia szerokie rozstawienie nóg oraz jednolite i wystarczające wsparcie dla kręgosłupa i głowy w każdym wieku. Istnieją różne rodzaje nosideł np. nosidełka kompaktowe z kółkami, chusty majowe przypominające fartuch. Łączy ich to, że wszystko to są miękkie tkaniny. Każda osoba ma indywidualne cechy budowy ciała, ktoś ma szerokie ramiona, ktoś ma wąskie. Niektóre są wysokie, inne niskie. Chusta pozwala uwzględnić wszystkie cechy sylwetki matki i dziecka. Odpowiednie rozłożenie materiału sprawia, że noszenie w chuście jest bardzo wygodne dla każdej kobiety. W chustach można nosić dzieci od urodzenia do wieku 3-4 lat.

Chusta z kółkami

Chusta kółkowa to popularny rodzaj chusty. Ma zwykle około 2 m długości, na jednym końcu wszyte są specjalne metalowe pierścienie. Chusta z kółkami zakładana jest przez ramię, wolny koniec przechodzi przez kółka. W chuście z kółkami wygodnie jest nosić dziecko przez krótki czas, np. w przychodni, kiedy często trzeba wyjmować dziecko z nosidełka z https://keikihug.pl/. Chusta z kółeczkami, posiada miękkość, plastyczność, może być stosowana przy noworodkach już od pierwszych dni życia. Odpowiednio naciągnięta tkanina zapewni fizjologię postawy dziecka podczas noszenia.

Plecaki Ergo są określane mianem nosidełek ergonomicznych

Plecak Ergo, podobnie jak chusta, spełnia zasady ergonomii. Jedyna różnica tkwi w konstrukcji, jest twardy pasek i paski na podobieństwo zwykłego turystycznego lub miejskiego plecaka. Plecak przyciąga łatwością noszenia. Ramiączka zakładane są na ramiona mamy i zapinane, dziecko umieszcza się w specjalnej kieszeni. Cechą charakterystyczną plecaka ergo jest szeroki pas dla mamy, który jest głównym obciążeniem. Eksperci zalecają stosowanie tego nosidełka od 4-6 miesięcy, ponieważ niemożliwe jest zapewnienie fizjologicznej i ergonomicznej pozycji dziecku w młodszym wieku.

Kangur nieergonomiczne nosidełko

Nosidełko kangurek nie zapewnia dziecku ergonomicznej pozycji. Noszenie dziecka jest trudniejsze dla mamy lub taty, przesunięty środek ciężkości obciąża dolną część pleców. Postawa w stronę świata – zwykle główny argument przemawiający za kangurem również powinna być traktowana z rozmysłem. Nawet sami producenci nie zalecają ich użytkowania dla dzieci do 4 miesiąca życia.

Kangurek to nosidełko wykonane ze sztywnych materiałów. Ze względu na cechy konstrukcyjne ma bardzo słabą przydatność, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Niemowlę, umieszczone w sztywnym nosidełku, nie jest unieruchomione, nie ma podparcia z boków, więc jego ciężar spada na krocze. Nie jest to fizjologiczne, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodka, który nie trzyma sztywno głowy.

Nosidełko typu kangur zazwyczaj nie ma pasków opasujących ciało rodzica. Dlatego po prostu trudno jest nosić w nim dziecko. Kiedy maluszek jest ułożony plecami do brzucha rodzica, jego plecy są proste lub zakrzywione wzdłuż linii klatki piersiowej matki lub ojca. W tym przypadku kręgosłup dziecka jest napięty i obciążony. Nogi dziecka zwisają. Nawet jeśli szerokość nosidełka kangurka jest wystarczająca, to w trakcie Twojego ruchu siła grawitacji ziemi będzie działała w taki sposób, że nóżki dziecka zwisają pod własnym ciężarem.