Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – w jaki sposób się przygotować? Wizyta u dentysty zawsze jest stresująca – zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Należy mieć jednak świadomość, że nie w każdym przypadku musi to być przykre przeżycie. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i nastawimy pozytywnie, wówczas całość prawdopodobnie przebiegnie bezboleśnie, a wrażenia będą naprawdę pozytywne. Kiedy warto wybrać się na pierwszą wizytę dziecka u dentysty? W jaki sposób powinniśmy przygotować nasze dziecko do dentysty? Czy warto wybrać się z niemowlakiem do dentysty? Jak w praktyce przebiega pierwsza wizyta u dentysty? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Kiedy warto wybrać się na pierwszą wizytę dziecka u dentysty?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy tak właściwie wybrać się po raz pierwszy z dzieckiem do dentysty. Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest dość problematyczna. Pierwsza wizyta powinna odbyć się wtedy, gdy zęby naszej pociechy jeszcze nie zaalarmował niepożądanych zmian, które mogą być niepokojące. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż kiedy wybieramy się na przegląd rutynowy, wówczas specjalista skrupulatnie zajmie się przeglądaniem stanu uzębienia maluszka. Co więcej, dziecko wyrobi sobie odpowiedni nawyk odwiedzania dentysty. W sytuacji, kiedy do gabinetu wybierzemy się dopiero po odnotowaniu pierwszej próchnicy, wówczas dziecko będzie z pewnością zaskoczone i zaniepokojone działaniami, które będą przeprowadzane w jamie ustnej. W praktyce może to skończyć się trwałym urazem. Zacznijmy zatem tradycyjną metodą malutkich kroków. Jest to szczególnie istotne w tej jakże delikatnej materii, jaką są zęby. 

W jaki sposób powinniśmy przygotować nasze dziecko do dentysty?

Najważniejsze jest to, abyśmy odpowiednio przygotowali dziecko do pierwszej wizyty. Są to świetni obserwatorzy, którzy to właśnie od rodziców uczą się pierwszych zachowań i reakcji w poszczególnych sytuacjach. Jeśli dziecko zauważy, że rodzic jest przerażony w związku z koniecznością udania się do dentysty, wówczas takie zachowanie będzie naśladowane w przyszłości, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Co więcej, nie zaleca się także negatywnego nastawiania malucha na danego specjalistę i gabinetu przed wizytą. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest straszenie dziecka wizytą u dentysty. Jeśli będziemy postępować w taki sposób, wówczas maluch będzie czuł lęk przed lekarzem specjalistą, czego konsekwencją będą poważne obawy w związku z wizytą u stomatologa, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Zanim wybierzemy się do gabinetu, w pierwszej kolejności wytłumaczmy dziecku, co tak właściwie będzie robił lekarz. W sytuacji, gdy dziecko jest małe, to możemy posłużyć się opowieścią bajkową. W ten sposób jeszcze lepiej zrozumiemy i wyobrazimy sobie sytuację, w której pociecha się znajduje. 

Czy warto wybrać się z niemowlakiem do dentysty?

Dentyści, którzy mają doświadczenie w tej materii i zajmują się zębami dzieci twierdzą, że pierwsza wizyta ma sens dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze ząbki. Kiedy dziecko ma 6 miesięcy, wówczas zauważalne staną się siekacze- dopiero wtedy możemy po raz pierwszy wybrać się do specjalisty. Tak wczesna wizyta sprawia, że specjalista zauważy czy proces ząbkowania rozpoczął się i postępuje w sposób prawidłowy, a także czy zagrożeniem nie jest ewentualna próchnica. Co więcej, dentysta poinformuje też rodziców o tym, w jaki sposób zadbać o zdrowie jamy ustnej. Wizyty kontrolne małych dzieci powinny odbywać się co około 3 miesiące. Tylko wtedy mamy pewność, że z zębami nie dzieje się nic złego. Zaleca się bezwzględną wizytę u dentysty w sytuacji, gdy dziecko skończy 3-4 latka. Wówczas prawdopodobnie zauważalne są wszystkie zęby mleczne. Lekarz dokona sprawdzenia, czy ząbki są zdrowe, jednocześnie czy dziecko nie posiada popularnej wady zgryzu. Ta wizyta może naprawdę znacząco wpłynąć na wyżynanie się stałych zębów. W ten sposób być może uchronimy się przed koniecznością noszenia ewentualnego aparatu ortodontycznego. 

Jak w praktyce przebiega pierwsza wizyta u dentysty?

W praktyce zbadanie stanu zdrowia trwa jedynie krótką chwilę. Dziecko z powodzeniem może znajdować się na kolanach u rodzica. Specjalista zagląda do jamy ustnej, dziąsła, jednocześnie sprawdza wędzidełka wargowe i podjęzykowe. Pierwsza wizyta najczęściej polega głównie na rozmowie. Nie bójmy się zadawać pytań. Warto zastanowić się nad zabraniem ze sobą drugiej osoby dorosłej, która zajmie się dzieckiem, dzięki czemu możliwe będzie swobodne przeprowadzenie rozmowy. Stomatolog już podczas pierwszej wizyty powinien poinstruować opiekunów, w jaki sposób dbać o zęby, jakiej szczoteczki używać, a także jaka pasta będzie najbardziej optymalna. Wbrew pozorom ważna jest też rozmowa dotycząca diety dziecka. Takie informacje sprawią, że jeszcze lepiej zadbamy o jamę ustnej naszej pociechy i unikniemy problemów w przyszłości.