Ubranka dla dzieci – jakie tkaniny wybierać?

Ubranka dla dzieci – jakie tkaniny wybierać? Odporność dziecka jest jeszcze słabo rozwinięta, a po kontakcie z substancją drażniącą organizm sygnalizuje problem pojawieniem się alergii na skórze. Dlatego ubranka dla dzieci muszą być szyte z bezpiecznych dla skóry tkanin. Wybierając materiały, należy wziąć pod uwagę wrażliwą skórę dziecka, a także fakt, że termoregulacja u najmłodszych dzieci nie działa jeszcze dobrze. Dlatego lepiej kupować rzeczy z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, które można łatwo uprać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tkaniny na ubranka dla dzieci?

Ubranka, które kupujemy dla naszych dzieci, powinny być nie tylko modne i piękne. Równie ważne jest, aby dziecko czuło się w nim komfortowo, nie było podrażnień na skórze. Ważna jest również praktyczność i trwałość tkaniny, ponieważ ubranka dziecięce trzeba bardzo często prać. Jedną z głównych funkcji odzieży dziecięcej jest ochrona przed wysokimi lub niskimi temperaturami.

Z tego powodu wszystkie materiały dzielą się na dwa rodzaje:

  • Lato. Elementy odzieży na lato powinny dobrze przepuszczać powietrze, szybko wchłaniać wilgoć, ale nie tworzyć efektu szklarniowego. Gruczoły potowe u dzieci tworzą się w ciągu dwóch do pięciu lat po urodzeniu, więc czasami pocenie jest nadmierne. Lepiej więc wybrać lekką bawełnę, len, dzianinę.
  • Zima. Takie tkaniny powinny chronić dziecko przed zimnem, utrzymywać ciepło. Ale syntetyki nie powinny znajdować się w szafie dziecka, ponieważ może to powodować podrażnienie. Szczególną uwagę należy zwrócić na szwy, powinny być miękkie, dobrze obrobione, aby nie obcierały skóry.

Ubranka dla dzieci (podkoszulki, body) mają bliski kontakt z delikatną skórą maluszka. Dlatego muszą dobrze przepuszczać powietrze i wodę i nie powodować alergii. Te wymagania spełniają tkaniny naturalne, przede wszystkim bawełna.

Ubranka dla dzieci – jakie tkaniny wybierać?

Materiały bezpieczne dla dzieci to:

Bawełna na ubranka dla dzieci

Jest to tkanina naturalna, bezpieczna dla zdrowia, pozwala skórze oddychać i nie powoduje alergii. Bawełna występuje w różnych gęstościach i odcieniach. Jednym z rodzajów bawełny jest flanela, miękka, lekka tkanina. Ponieważ jest to materiał naturalny, przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Flanela bawełniana, służy do szycia ciepłych ubranek.  

Ubranka dla dzieci - jakie tkaniny wybierać?Satyna to również tkanina bawełniana, posiada niską przewodność cieplną, co zapewnia zdolność do utrzymywania temperatury ciała i trzymania zimna na zewnątrz. Praktyczna opcja do szycia letnich ubranek dla dzieci. Tkanina satynowa ma błyszczącą powierzchnię i wyglądem może przypominać jedwab. Jest oddychająca i łatwa do prasowania. Ze względu na niską przewodność cieplną satyna utrzyma temperaturę ciała dziecka. Rzeczy wykonane z satyny prawie się nie marszczą i są bardzo trwałe, to jedna z najbardziej odpowiednich opcji na ciepłą letnią pogodę.

Dzianina to tkanina bawełniana lub mieszana o specjalnym splocie nici. Praktyczna, nie marszczy się i jest łatwa w pielęgnacji. Miękka i przyjemna dla ciała, oddychająca. Dzianina dla dzieci to praktyczny materiał, który doskonale się rozciąga, niemal idealnie układa się na sylwetce i nie krępuje ruchów dziecka.

Dlaczego dla dzieci lepiej wybierać bawełnę organiczną? To proste – eko ubranka dla dzieci uchronią maluchy przed alergiami, dyskomfortem i podrażnieniami. W chłodne dni w takich rzeczach dziecku nie będzie zimno, w upale będzie wygodnie. Bawełna organiczna ma porowatą strukturę, dzięki czemu doskonale przepuszcza powietrze. Ubranka z bawełny organicznej są hipoalergiczne, co oznacza, że są bezpieczne dla delikatnej dziecięcej skóry, ponieważ do produkcji wykorzystywane są wyłącznie surowce przyjazne dla środowiska.

Wełna na ubranka dla dzieci

Wełna to naturalny materiał, z którego szyte są ciepłe ubranka dla dzieci. Długo utrzymuje ciepło, nie powoduje podrażnień. Jest to oddychający, higroskopijny materiał. Wełna doskonale pochłania wilgoć z otoczenia i odpowiednio oddaje ciepło. W produkcji odzieży wierzchniej dziecięcej wykorzystuje się głównie wełnę owczą. Wysokiej jakości wełna nie powoduje alergii. Ponadto jest w stanie neutralizować toksyny uwalniane wraz z potem, wiążąc je z cząsteczkami organicznymi. W odzieży dziecięcej częstoj wykorzystuje wełnę merynosów. Jest bardzo miękka, nie kłuje i jest przyjazna dla środowiska.

Len na ubranka dla dzieci

Len chociaż nie jest zbyt często stosowany w produkcji odzieży dziecięcej, ma kilka zalet. Nie jest gorąco latem, nie jest zimno w chłodne dni, jest wytrzymały, a nawet ma właściwości bakteriobójcze. Jest jednak pomarszczony i może ulec deformacji podczas prania. Len, podobnie jak bawełna, jest jedną z najpopularniejszych tkanin naturalnych. Dobrze przepuszcza powietrze, pochłania wilgoć, ale podczas prasowania należy go zwilżyć.

Tkanina bambusowa na ubranka dla dzieci

Naturalnie hipoalergiczna i antybakteryjna tkanina, zapobiega przykrym zapachom, alergiom i podrażnieniom skóry. Bambus to wyjątkowy wybór dla rodziców zmagających się z wrażliwą skórą dziecka, np. z egzemą. Dodatkowo bambus jest materiałem termoregulującym, co jest niezwykle ważne zwłaszcza dla noworodków, które naturalnie mają trudności z utrzymaniem stałej i komfortowej temperatury ciała. Ubranka bambusowe zapewniają dziecku chłód latem i ciepło zimą.