Uzależnienie dzieci od Internetu

Uzależnienie dzieci od Internetu. Nie da się ukryć, że Internet oferuje nam wiele możliwości. Niestety jest to też źródło potencjalnych zagrożeń. Jednym z nich jest chociażby uzależnienie, które na dzień dzisiejszy jest bardzo powszechnym, jednocześnie niebezpiecznym zjawiskiem. Jakie objawy uzależnienia dziecka od Internetu możemy wyróżnić? Dlaczego tak często dochodzi do uzależnień od Internetu? Jakie negatywne skutki niesie ze sobą uzależnienie od sieci? W jaki sposób powinniśmy reagować, kiedy zauważymy symptomy uzależnienia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jakie objawy uzależnienia dziecka od Internetu możemy wyróżnić?

W XXI wieku nadmiernie korzystamy z Internetu – jest to dość powszechny i poważny problem społeczny, z którym nie do końca sobie radzimy. W sposób szczególny narażone są dzieci i młodzież – dla nich Internet to niemalże nieodłączny element codziennej aktywności, rozrywki i życia społecznego. Na dzień dzisiejszy z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta nawet 98% dzieci, których wiek wynosi od 9 do 16 lat. Co gorsze, większość z nich zagląda do sieci praktycznie codziennie. Wyróżnić możemy wiele objawów, na podstawie których możemy stwierdzić uzależnienie. Przede wszystkim zauważalne jest, że pociecha większość swojego wolnego czasu spędza w sieci, co odbywa się kosztem innych, wcześniejszych zainteresowań. Niestety zaniedbywane są również szkolne i rodzinne obowiązki, ze względu na rzekomo ważną rzecz do wykonania w sieci. Niejednokrotnie zrywane są kontakty z rówieśnikami w życiu realnym, dochodzi do konfliktów i kłótni z rodzicami. Uzależnione dziecko niekiedy zapomina o spożywaniu posiłków, a w skrajnych przypadkach nie wychodzi do toalety. Nie jest w stanie powiedzieć, ile dokładnie czasu spędza w sieci, jednocześnie okłamuje nas w tym zakresie. Z powodu Internetu młodzież jest również rozdrażniona i agresywna, gdy zabrania się korzystania z komputera lub telefonu.

Dlaczego tak często dochodzi do uzależnień od Internetu?

Trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę, która sprawia, że uzależnienie od Internetu to tak powszechne zjawisko. W praktyce jednak mówi się o tym, że największą rolę odgrywają czynniki rodzinne, społeczne, jak również sama osobowość dziecka. Niestety na uzależnienie od sieci w sposób szczególny narażone są nieśmiałe dzieci, niepewne siebie lub te nadmiernie wrażliwe, które posiadają niską samoocenę. Co więcej, narażone są również osoby, które nie potrafią konstruktywnie poradzić sobie ze stresem. Sieć to miejsce, które umożliwia stworzenie sztucznego wizerunku i udawanie kogoś, kim się nie jest. W razie potrzeby możliwe jest również wycofanie się z kontaktów. Dziecko nie musi konfrontować się z sytuacjami, które mogą okazać się nadzwyczaj niekomfortowe. W ten sposób redukowany jest lęk, napięcie. Dochodzi również do ucieczki od prawdziwego życia. Warto mieć świadomość tego, że częstym powodem ucieczki w świat wirtualny są również szeroko rozumiane niepowodzenia w szkole, konflikty w rodzinie, jak również odrzucenie przez rówieśników. Wyzwolenie dziecka od uzależnienie od sieci często wymaga poradzenia sobie niemalże ze wszystkimi problemami, które skłoniły dziecko do ucieczki w Internet.

Jakie negatywne skutki niesie ze sobą uzależnienie od sieci?

O ile sporadyczne korzystanie z Internetu może nieść ze sobą szereg korzyści, to jednak uzależnienie niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Mogą one dotyczyć nie tylko zdrowia fizycznego, ale również tego psychicznego. Jeśli chodzi o konsekwencje zdrowotne, to najczęściej wyróżniamy pogorszenie bądź nasilenie objawów istniejących problemów psychicznych. Co więcej, pogorszeniu ulega nastrój, co doprowadza niejednokrotnie do depresji. Nie w sposób nie wspomnieć o podatności na infekcje, nadpobudliwości, bezsenności. Odczuwalne mogą być bóle szyi, ramion, pleców, dłoni, przedramion. Warto zwrócić uwagę również na konsekwencje psychologiczne bądź społeczne. Przykładem tego jest chociażby poczucie osamotnienia, utrata zainteresowań, unikanie kontaktów osobistych z innymi ludźmi, zaniedbywanie obowiązków, jak również problemy w szkole. 

W jaki sposób powinniśmy reagować, kiedy zauważymy symptomy uzależnienia?

W sytuacji, gdy zauważymy jakiekolwiek symptomy uzależnienia naszego dziecka, wówczas powinniśmy możliwie najszybciej rozpocząć zdecydowane działania. Otwarcie nazywajmy problem – poinformujmy, że pociecha jest uzależniona od Internetu. Zaobserwujmy również, w jakich sytuacjach tak właściwie dziecko ucieka w świat wirtualny. Być może to właśnie to jest powodem uzależnienia. Ustalmy nie tylko czas korzystania z Internetu, ale również sposób. Jeśli dziecko nie chce się podporządkować lub co gorsze- rezygnuje z zaspokajania potrzeb fizjologicznych, wówczas zdecydujmy się na radykalny krok w postaci zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Jeśli czujemy bezradność w tym temacie, wówczas nie bójmy się szukać pomocy u sprawdzonych specjalistów.